Meie suurim toetaja:

Mount Everest
Ekspeditsioonist
Ekspeditsiooni liikmed
Liikumisgraafik
Varustus
Reisikirjad
Galerii
Toetajad
Külalisteraamat
Varasemad ekspeditsioonid
Lingid
Hea külastaja! Kui Sinagi soovid ekspeditsioonile õla alla panna - meid toetada, oleme Sulle ääretult tänulikud!

Meie arve:

Mägiekspeditsioonide Klubi MTÜ

a/a 10 0020 3745 6000 Eesti Ühispank

 

Vaade Mount Everestile 30 km eemalt Cho-Oyu mäelt

EESTI LIPP EVERESTILE

Mägiekspeditsioonide Klubi on käivitanud Eesti Himaalaja projekti “Everest 2003”, mille tulemusena on kavas 2003 aasta maikuus, Eesti Vabariigi väljakuulutamise 85. ja Mount Everesti vallutamise 50. aastapäeval, heisata Eesti lipp maailma kõrgeima mäe (8848m) tippu.

Projekt on olnud pikaajaline. Selleks, et olla edukas Mount Everestil, peaks olema osavõtjatel vähemalt kahe üle 8000m kõrguse mäe tõusukogemus. Üldse on maailmas 14 üle 8000m kõrgust mäge.

Esimene etapp teostus 1998.a. oktoobris, kui viis Mägiekspeditsioonide klubi liiget tõusid maailma kõrguselt kuuenda mäe Cho-Oyu (8201m) tippu. See oli ka esimene eestlaste poolt sooritatud üle 8000m tõus üldse.

Selle ekspeditsiooni käigus käidi tutvumas ka Mount Everesti baaslaagriga Khumbu liustikul Nepaalis, kust algavad kõik lõunapoolsed tiputõusu marsruudid. Seda selleks, et saada ettekujutus plaanitava Everesti tõusu tingimustest ja oludest. 

Teine etapp teostus 2001.a. juulis, kui tõusti taas kõrgemale kui kaheksa kilomeetrit, seekord Suur-Himaalajas, Karakorumi mäeahelikul asuvale Broad Peak’ile (8047m) - kõrguselt maailma kaheteistkümnendale mäele. Selle tehniliselt keeruka kõrgtõusu sooritamine näitas, et meie kogemused, oskused ja võimed on piisavad, et teha järgmine samm ja üritada tõusta Mount Everestile.

Mount Everest asub Himaalaja peaahelikul, nn Mahalangur Himaalajas, Nepaali ja Tiibeti piiril raskesti ligipääsetavas piirkonnas. Mäe vahetus läheduses asuvad ka mitmed teised kaheksatuhandelised: maailma kõrguselt neljas mägi Lhotse (8516m), viies mägi Makalu (8475m) ja kuues mägi Cho-Oyu. Silmapiiril on nähtavad Kanghenjunga, Shisha Pangma ja Manaslu. Seega suhteliselt lähestikku paiknevad pooled maailma kaheksatuhandelistest hiidmägedest. 

Kõrgeim ja tehniliselt keerukas Mount Everest on viimase sajandi vältel olnud ja on senini maailma kõrgmägironijate ihaldusobjektiks number üks. Jaht planeet Maa kolmandaks pooluseks kutsutava mäe esmavallutaja tiitlile algas möödunud sajandi algusaastatel. Kuid kulus mitmeid aastakümneid, enne kui J. Hunt’i poolt juhitud Suurbritannia kümnenda Everesti ekspeditsiooni liikmed, uusmeremaalane Edmund Hillary ja sherpa Tensing Norgay 29. mail 1953 tippu jõudsid. Esimesena sellele “poolusele” jõudmine oli inglastele auküsimuseks - olid nad ju üle nelja aastakümne varem võimsaima mereriigi esindajaina pidanud Maa pärispooluste vallutamise au teistele loovutama.

Praeguseks võivad enamus Euroopa ja paljud muu maailma riigid uhkusega väita, et nende kõrgtõusu rekord on maksimaalne – 8848m. Eesti on lähinaabrite hulgas ainus, kellel Mount Everest on veel vallutamata.

Tõusuks valisime põhjapoolse marsruudi. Seda eelkõige majanduslikel kaalutlustel, kuna nn. mäemaks, mis tuleb tasuda õiguse eest tõusta Mount Everestile, on Tiibeti poolt tõustes üle kolme korra väiksem kui Nepaali poolt lõunapoolsemaid marsruute mööda tõustes.

Põhjapoolse marsruudi teeb raskeks see, et nõlv asub varjupoolel ja päikesesoojuse vähesuse tõttu valitseb seal kõva külm - kuni -40 ºC. See esitab lisanõudeid ka varustusele ja ekspeditsiooni liikmete füüsilisele külmataluvusele.

Ekspeditsiooni põhituumiku moodustavad neli 1998.a. Cho-Oyu ja 2001.a. Broad Peak´i ekspeditsioonidel osalenud meest - Raivo Plumer, Ivar Lai, Margus Proos, Tõivo Sarmet ning 1998 a. Mount Everstil Venemaa grupi koosseisus olnud ja 8600m kõrguseni jõudnud Boriss Slepikovski.

Gruppi juhib “lumeleopard” Tõivo Sarmet, kes juhtis ka meedias suurt tähelepanu pälvinud ekspeditsioone 1997 Andides, 1998 Himaalajas, 1999 Alaskal ja 2001 Karakorumis.

meklubi@hot.ee

© 2003 Mägiekspeditsioonide Klubi MTÜ Raekoja plats 18, 10146 Tallinn a/a 10 0020 3745 6000