Meie suurim toetaja:

Mount Everest
Ekspeditsioonist
Ekspeditsiooni liikmed
Liikumisgraafik
Varustus
Reisikirjad
Galerii
Toetajad
Külalisteraamat
Varasemad ekspeditsioonid
Lingid
Hea külastaja! Kui Sinagi soovid ekspeditsioonile õla alla panna - meid toetada, oleme Sulle ääretult tänulikud!

Meie arve:

Mägiekspeditsioonide Klubi MTÜ

a/a 10 0020 3745 6000 Eesti Ühispank

 

Reisikiri 14.04.03

Raivo Plumeri telefonikõne 12. aprillil

10.aprillil käisid Tõivo Sarmet ja leedulane Saulius Vilius ekspeditsioonijuhtide suurel koosolekul, mis järjekordselt korrigeeris ka meie lähemaid plaane. Kõigepealt nõuavad Hiina ametiisikud täiendavaid makse, milles varem üldse kokku pole lepitud. Näiteks baaslaagri "puhastusmaks" (300 USD grupi kohta) ja baaslaagri "valve- ja turvamaks" (200 Yuani ehk u. 400 krooni). Baaslaager on laiali umbes 1 ruutkilomeetri suurusel alal, seega ei kujuta hästi ette, kuidas nad seda asjade valvamist suudavad korraldada.

Mis aga kõige olulisem, koosolekul lepiti kokku, et Põhjasadulale hakkavad 15. aprillil köisi üles panema Hiina hiigelsuure 130-mehelise ekspeditsiooni 20 sherpat. See töö võtab neil aega 2-3 päeva. Tõus ülemisest baaslaagrist 7000-meetrisele Põhjasadulale on Tiibeti poolt mäge ronides üldse üks järsemaid lõike. Arvestades alpinistide suurt hulka, pannakse kaks paralleelset köiteahelat: üks tõusjatele, teine laskujatele. Teised ekspeditsioonid kompenseerivad hiinlaste töö summas 20 USD alpinisti kohta. Selline praktika, kus mitte iga ekspeditsioon ei pane võtmelõikudel välja isiklikke paralleelseid köisi, on Mount Everestil üsna tavaline. Näiteks Khumbu jäämurru forsseerimine mäe lõunaküljel maksab umbes 10 korda rohkem. Üldse on mäe põhjaküljel praegu 16 ekspeditsiooni, 190 alpinisti ja 170 sherpat.

Niisiis lükkus meie plaan 11.aprillil ABC kaudu põhjasadulale suunduda paari päeva võrra edasi. Meil ei ole erilist mõtet põhjasadula juurde hiinlastele jalgu minna. Tugiköite ülespaneku ajal kavatsevad nad muuhulgas 9 kaamerameest sadulale filmima saata. Ka täna saabunud suurel Shveitsi ekspeditsioonil on 7 filmimeest. Seega on mastaabid meiega võrreldes ikka väga erinevad. Oleme raudselt kõige väiksem ekspeditsioon.

Oma vabanenud päevi sisustasime järgmiselt: kohe peale grupijuhtide koosolekut suundusid 10. aprilli pärastlõunal Tõivo, Ivar ja Raivo 2-päevasele matkale eesmärgiga mööda Keskmist Rongbuki liustikku Lho La kurule jõuda. Sellelt Hiina ja Nepaali piiril asuvalt 6026 meetri kõrguselt legendaarselt kurult vaatles 1921. aastal George Mallory esmakordselt Nepaali-poolset tõusumarsruuti, kuulutades selle Khumbu jäämurru tõttu läbimatuks. Tänapäeval asub otse Lho La all 5300 meetri kõrgusel Nepaali-poolne baaslaager, mis on hetkel ilmselt sama suur alpinistide linnak, kui Rongbuki laager põhjas. 

Eesti mehed Lho La-le siiski veel ei jõudnud. Peale 10 kilomeetri läbimist ööbiti u. 5500 meetri kõrgusel Lääne Rongbuki liustiku vastas, kust kirjelduste järgi on Lho La-le ja tagasi 6-8 tundi matkamist. Järgmisel päeval liikusime u. 3 tundi ülespoole, kuid väga kaugele ei jõudnud, takistas radadeta liustik täis püdelat lund, lõhesid ja moreeni. Pöördusime tagasi baaslaagrisse, jättes ühe telgi Lääne Rongbuki liustiku juurde, sest Alar, Margus ja Boriss katsetavad sama teed pärast meid. Peame sellistel retkedel pidevalt telgikohtade ja varustusega kombineerima, sest enamus varustust on ABC-sse ette viidud.

Samal ajal kui 6 meie meest Lho La-le jõuda üritasid, läksid Tõnis ja Rein koos hiinlastega ABC-sse. Rein Loik, kes peab 17. aprilli paiku siit lahkuma, üritab ära käia Põhjasadulal või teha vähemalt oma isiklik kõrgusrekord. Ilmselt suunduvad ülehomme (14.aprillil) meie ekspeditsiooni põhijõud samuti ABC ja Põhjasadula suunas 6-7 päevasele aklimatiseerumise ja varustuse etteveo tsüklile. Rajame 7000 m kõrgusele IV laagri ja siis jälle tagasi "kõigest" 5200 meetri kõrgusel asuvasse baaslaagrisse puhkama. 

Raivo

« Tagasi reisikirjade juurde

meklubi@hot.ee

© 2003 Mägiekspeditsioonide Klubi MTÜ Raekoja plats 18, 10146 Tallinn a/a 10 0020 3745 6000